Tecnologia Militar nr 2/2011 – “Technologia Etroniki”

“Jednym z najbardziej interesujących postępów w ostatnich latach w dziedzinie optoelektroniki było nastanie niedrogich niechłodzonych detektorów ogniskowych matrycy (ang. FPA – Focal Plane Array) zbudowanych z bardzo małych, czułych termicznie struktur bolometrów. Kamera KTL-30, wyprodukowana przez polską firmę Etronika, i zaprezentowana po raz pierwszy na targach IDET 2011 w Brnie, Czechy, dostarcza obraz wysokiej rozdzielczości w warunkach dzienno-nocnych w celu polepszenia orientacji w terenie. Głównym elementem małej kamery jest niechłodzona matryca bolometryczna, detektor o rodzielczości 640×480 zaprojektowany w celu spełnienia najbardziej surowych wymagań współczesnej armii oraz służb policyjnych. Bardzo dobra rozdzielczość umożliwia pewne rozpoznanie obiektow w terenie, nawet przy niewielkiej różnicy temperatur miedzy obiektem i otoczeniem. Całe urządzenie waży mniej niż 100 gramów.

Dzięki niewielkim rozmiarom i małemu zapotrzebowaniu na energię kamera jest przystosowana do montażu na miniaturowych bezzałogowych systemach powietrznych (ang. UAS – Unmanned Air System) w celach rozległego zbierania obrazów terenu, nawigacyjnych oraz celowniczych. Choć została stworzona ze szczególnym naciskiem na te zadania, pozwala dla żołnierzy piechoty lub jednostek bojowych na wykrycie, identyfikację i monitorowanie obiektów na ziemi oraz na efektywne reagowanie na błyskawicznie zmieniające się warunki bojowe, nawet przy “zamieszaniu” na polu bitwy. Te właściwości bezpośrednio i znacząco przyczyniają się do sukcesu misji pod kątem przetrwania jednostek, swobody manewrów oraz skuteczności w eliminacji wroga.

Etronika stworzyła kamerę KTL-30 w czasie pół roku. Produkt ten jest – jak dotychczas – najmniejszą kamerą termowizyjną wyprodukowaną w Polsce.” (tłumaczenie własne)


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/etronika/domains/etronika.pl/public_html/wp-content/plugins/post-timeline/includes/frontend/app.php on line 584