RAPORT MSPO 2/2012, Lekki celownik termalny dla RPG-7

Etronika przedstawiła na MSPO celownik termowizyjny TAD-7 dla granatnika RPG-7. Ten stosunkowo prosty, ale i tani produkt mógłby znacznie zwiększyć potencjał przestarzałego, ale wciąż podstawowego oręża przeciwpancernego jednostek piechoty.

Przedstawiciele Etroniki wyszli z założenia, że duża część broni strzeleckiej nie wymaga bardzo skomplikowanych i wyjątkowo dokładnych systemów optoelektronicznych. Dlatego stworzyli celownik termowizyjny TAD-7 (Thermal Aiming Device). Jest on przewidziany do działań na krótkich dystansach, do 200 m, gdzie występują dynamiczne zmiany sytuacji. Dlatego zdecydowane się na urządzenie o niewielkim powiększeniu (1,2×, a przy elektronicznym zoomie 2× lub 4×), ale o stosunkowo szerokim polu widzenia (17° w poziomie, 13° w pionie i 21° diagonalnie).

Zastosowana matryca bolometryczna ma rozdzielczość 640×480 pikseli, co szczególnie przy tak niewielkich urządzeniach należy uznać za stosunkowo dużą wartość. Dodajmy, że masa to zaledwie 0,57 kg.

Z przyjętej filozofii tworzenia TAD-7 wynika prosta obsługa i bardzo szybkie uruchomienie celownika, bez konieczności początkowej kalibracji. Wprowadzenie odpowiednich poprawek podczas celowania odbywa się analogicznie jak w typowych celownikach dziennych.

Możliwe jest wykorzystanie celownika także do innych typów broni, jednak wymagałoby to zmian w trakcie produkcji. Celownik ma uchwyt do montażu na uniwersalnej szynie montażowej oraz adapter do rozpowszechnionego w krajach byłego Układu Warszawskiego bocznego montażu np. granatnika RPG-7. TAD-7 zasilany jest z 4 baterii, umożliwiających 7-godzinną pracę.

Źródło: RAPORT MSPO 2/2012


etronika_prasa_092012_raport_mspo

Artur Laskowski