MSPO 2015 – 1-4 September, 2015

[draft] ETRONIKA at 23rd International Defence Industry Exhibition MSPO 2015 in Kielce, Poland.

[todo: translate]

Tak jak w latach poprzednich, ETRONIKA wzięła udział w XXIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Kieleckie MSPO, będące trzecią pod względem wielkości wystawą obronną w Europie, po Paryżu i Londynie, odnotował kolejny rekord. Od 1 do 4 września swoją ofertę na powierzchni ponad 27 000 metrów kwadratowych zaprezentowało 568 wystawców z 30 krajów świata. Udział w wydarzeniu wziął Prezydent RP oraz oficjalne delegacje zagraniczne z 58 krajów. Targi odwiedziło blisko 20 000 zwiedzających.

Nasze stoisko znajdowało się w hali E. Nowością prezentowaną na targach był zestaw obserwacyjny KOT-1. W jego skład wchodzi ruchoma głowica optoelektroniczna z kamerą dzienną i termowizyjną, monitor z panelem kontrolnym oraz manipulator. Kamera termowizyjna wykorzystana w zestawie zbudowana została w oparciu o detektor niechłodzony 640×480 pikseli i atermizowany obiektyw o kącie pola widzenia 30º. Kamera telewizyjna o tym samym polu widzenia wykorzystuje matrycę CMOS 1440×1080 pikseli. Głowica ma możliwość obrotu kamer n × 360º w azymucie i ±90º w elewacji. Zestaw przeznaczony jest do obserwacji dookólnej pojazdów wojskowych, np. transporterów opancerzonych, wozów technicznych itp. Głowica może być również zamontowana na obiektach stacjonarnych.

W czasie MSPO zaprezentowaliśmy również lornetkę termowizyjną LTD Tukan, która miała swoją premierę w czasie targów EUROPOLTECH 2015. Lornetka termowizyjna LTD zbudowana jest w oparciu o niechłodzony detektor 640×480 pikseli, ale opcjonalnie jest możliwość zamówienia wersji z matrycą o wyższej rozdzielczości – 1024×768 pikseli. Zastosowanie atermizowanego obiektywu zapewnia wysokiej jakości obraz w szerokim zakresie temperatur, bez konieczności dodatkowego przesuwu elementów ogniskujących.

Ponadto – jak w latach poprzednich – zaprezentowano rodzinę celowników termowizyjnych do broni strzeleckiej UCT-1. W zależności od zastosowanego obiektywu, poszczególne urządzenia różnią się powiększeniem oraz zasięgami obserwacji. Wersja UCT-1S jest przeznaczona do obserwacji na krótkich dystansach, wersja UCT-1M na średnich, a wersja UCT-1L do obserwacji na dalszych odległościach. Celownik UCT-1S może być również wykorzystywany w granatnikach z rodziny RPG-7.


Artur Laskowski