Targi MSPO 2021 — 7–10.09.2021 r.

W dniach 7–10 września 2021 r. wzięliśmy udział w XXIX edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO na terenie Targów Kielce.

Na naszym stoisku zaprezentowaliśmy m. in. głowicę optoelektroniczną ZIG-T-2 będącą elementem systemu celowniczego w samobieżnym moździerzu M120 RAK, głowicę optoelektroniczną ZIG-T-2R wykorzystywaną na zmodyfikowanych wozach rozpoznawczych BWR-1S i BWR-D, celowniki termowizyjne z serii UCT oraz celowniki moździerzowe MPM-44/04.

W Kielcach po raz pierwszy zaprezentowaliśmy głowicę optoelektroniczną ZIG-T-1Ch wyposażoną w dalmierz laserowy, chłodzoną kamerę termowizyjną i telewizyjną.  Głowica ma wysokie osiągi przy relatywnie niewielkich wymiarach. Wielkość głowicy jest typowa dla głowic stosowanych w zdalnie sterowanych wieżyczkach z bronią maszynową, natomiast zasięgi pomiaru dalmierzem i zasięgi widzenia osiągają parametry typowe dla celowników czołgowych czy też przeciwpancernych pocisków sterowanych o wydłużonym zasięgu działania.

Kolejną nowością była kamera termowizyjna zbudowana miniaturowym detektorze chłodzonym Galatea firmy Lynred pracującym w paśmie MWIR. Ze względy na zmniejszone wymiary, ciężar oraz pobór mocy kamery tego rodzaju idealnie wpisują się do zastosowania w urządzenia mobilnych oraz np. dronach. Na targach pokazaliśmy również kamery termowizyjne KTL oraz kamerę termowizyjną KTX o rozdzielczości 1024×768 pikseli.

Kolejną premierą był celownik dzienno-termowizyjny Mizar. W jednym urządzeniu połączyliśmy klasyczny celownik dzienny z celownikiem termowizyjnym. Przełączanie pomiędzy trybami pracy odbywa się szybko i sprawnie poprzez obrót bocznej dźwigni, bez konieczności ponownego uruchamiania toru termalnego. Celownik może współpracować z bronią strzelecką, w tym z granatnikami przeciwpancernymi. W celu rozszerzenia możliwości celownik został wyposażony w podstawę do montażu kolimatora.


Artur Laskowski