MSPO 2018 – 4-7 September 2018

[draft]  ETRONIKA at 26th International Defence Industry Exhibition MSPO 2018 in Kielce, Poland.

[todo: translate]

Pierwszy tydzień września przedstawiciele firmy ETRONIKA tradycyjnie spędzają w Kielcach. W dniach od 4 do 7 września odbył się bowiem Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2018, czyli największa w Polsce i jedna z trzech największych na świecie impreza, podczas której wszystkie znaczące firmy prezentują swoje najnowocześniejsze technologie i produkty w zakresie uzbrojenia techniki wojskowej. O jej ciągle rosnącej randze świadczy chociażby fakt, że po raz kolejny padł rekord odnośnie ilości firm prezentujących swoje produkty.

Tegoroczny Salon pozwolił nam zaprezentować dwa nowe produkty. Pierwszym z nich była głowica optoelektroniczna GOSK, składająca się z chłodzonej kamery termowizyjnej wysokiej rozdzielczości (1024×768 px) pracującej w paśmie SWIR (od 3,7 do 4,8 µm), kamery dziennej wysokiej rozdzielczości oraz dalmierza laserowego o praktycznym zasięgu pomiarowym ponad 30 km. Kamera termowizyjna zastosowana w głowicy jest nowością w naszym kraju i współpracuje z obiektywem o zmiennym powiększeniu 8× lub 10×. Obie kamery współpracują z autorskim Trakerem mogącym śledzić cele zarówno lądowe jak i powietrzne. Całość jest zamontowana na podstawie zapewniającej obserwację w poziomie w zakresie n×360° oraz w pionie w zakresie od -90° do +90°.

Kolejną nowością był Myśliwski Celownik Termowizyjny MCT-1. To cywilna odmiana cenionej i eksportowanej wersji celownika wojskowego UCT-1S. Dzięki zmianie prawa w Polsce mogliśmy, przy wprowadzeniu niewielkich modyfikacji, zaproponować po raz pierwszy dla klientów cywilnych najwyższej jakości technologię oraz wojskową wytrzymałość i solidność w cenie, którą niejeden myśliwy odwiedzający nas podczas Targów uznał za bardzo atrakcyjną, zwłaszcza biorąc pod uwagę oferowane parametry na tle konkurencyjnych produktów.

Uzupełnieniem prezentowanego portfolio były inne dobrze znane i sprawdzone konstrukcje jak: rodzina celowników termowizyjnych UCT-1; moduły termowizyjne KTL oraz wysokiej rozdzielczości KTX; system obserwacyjny KOT-1; celownik moździerzowy MPM44/04; celownik GR-D, będący składnikiem systemu celowniczego Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Piorun oraz głowicę optoelektroniczną ZIG-T-2, która użytkowana jest w Samobieżnym Moździerzu SMK-120 Rak.

Chociaż jeszcze za wcześnie mówić o wymiernych korzyściach, to tegoroczne Targi utwierdziły nas, że obrana ścieżka rozwoju – najwyższej jakości optoelektronika za rozsądną cenę – jest właściwa, i że pod tym względem jesteśmy już rozpoznawalną marką zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom odwiedzającym nasze stoisko za wizytę i zapraszamy do dalszej współpracy.


Artur Laskowski